Psychologia dzieci i młodzieży z neuropsychologią

Jednolite studia magisterskie (pięcioletnie)

Psychologia dzieci i młodzieży zajmuje się teoretycznie i praktycznie zagadnieniami związanymi z prawidłowym rozwojem oraz czynnikami, które go warunkują. Zaburzenia neurorozwojowe to grupa schorzeń, które wpływają na prawidłowy rozwój mózgu i układu nerwowego. Pojawiają się w okresie rozwojowym i wiążą się ze znacznymi trudnościami w nabywaniu i wykonywaniu określonych funkcji intelektualnych, motorycznych, językowych lub społecznych.

Podczas zajęć na tej specjalności dowiesz się o zaburzeniach rozwojowych i emocjonalnych występujących najczęściej w okresie rozwojowym. Poznasz możliwości diagnostyki i interwencji psychologicznych ukierunkowanych na dziecko, system rodziny i środowisko edukacyjne. Swoje umiejętności będziesz rozwijać w kontakcie z doświadczonymi praktykami psychologii, w oparciu o studia przypadków i pracę zespołową, z wykorzystaniem wyników najnowszych badań.

Przedmioty specjalnościowe:

• Zaburzenia neurorozwojowe I
  • Zaburzenia neurorozwojowe II
  • Diagnoza neuropsychologiczna u dzieci
  • Zaburzenia emocjonalne u dzieci
  • Interwencje i wsparcie psychologiczne
  • Psychologia traumy dziecięcej
  • Metody wsparcia dziecka ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi w ramach poradni
  • psychologiczno-pedagogicznej
  • Interwencje kryzysowe dzieci i młodzieży
  • Komunikacja i budowanie relacji z dziećmi i młodzieżą
  • Uzależnienia dzieci i młodzieży